Étteremben, szállodában, taxiút végén fizetnél, de nem tudod, hogy mennyi borravalót adj? Akkor az online borravaló kalkulátor Neked készült. Add meg az összeget, illetve azt, hogy mennyire voltál elégedett a szolgáltatással és máris kiszámoljuk a végösszeget.
Tippek és információk a „jattolással”, illetve a borravaló kalkulátor által alkalmazott számítással kapcsolatban
Mennyi borravalót „illik” adni Magyarországon?
Itthon a borravaló elfogadott értéke 10 százalék, bár ha szuperelégedettek vagyunk, a 15 százalék is előfordul. A borravalóval lényegében azt fejezzük ki, hogy mennyire voltunk elégedettek a szolgáltatással, illetve a kiszolgálással. Ha egyáltalán nem, akkor ne is adjunk, extrém esetben, amikor maga a szolgáltatás minimálisan elvárható minősége kérdőjeleződik meg, gondolkodjunk el azon is, hogy egyáltalán fizessünk-e, illetve kérjük a panaszkönyvet!
Mi az a szervizdíj és helyettesíti-e a borravalót?
A szervizdíjat egyre több helyen számolják fel, egyes vélekedések szerint ez helyettesíti a borravalót (leginkább a vendégek szerint), mások úgy gondolják, hogy ezen felül még jár a borravaló is (ez pedig inkább a szolgáltatást nyújtó felek, így pl. a pincérek gondolják így).
Borravalóval együtt 7870 forint jött ki, visszakérjük a 130 forintot?
Nagyobb összegek esetében általában általában 100 forintra szoktunk felkerekíteni, de a példánknál maradva 7900 forint jön ki . Ebben az esetben általában nem szoktuk visszakérni a 100-ast sem. Borravaló kalkultátorunk éppen ezért a teljes, borravalóval növelt összeg számítása mellett megadja a 100, illetve 500 forintra kerekített összeget, ez azonban már inkább 10 ezer forint feletti tételeknél opció.
Hogyan adjuk a borravalót?
Felejtsük el a filmekben látott „asztalon hagyom és már ott sem vagyok” típusú megoldásokat, ezeket sokkal inkább a dramaturgia, mintsem az élet szülte. Mindenképpen várjuk meg, míg a pincér átveszi az összeget, s persze a borravalót a legtöbb esetben a szolgáltatás végén adjuk.
Mi a helyzet a borravaló kapcsán külföldön?
Elutazás előtt mindenképpen érdeklődjünk az adott ország borravalóval kapcsolatos szokásairól, mert akad, ahol sértésnek veszik (pl. Kínában és Japánban), van ahol pedig a 20 százalék tekinthető alapösszegnek (pl. az USA-ban). Erről egy jó kis összefoglaló itt található.