Online gumi váltóméret kalkulátor a megfelelő és megengedett gumi váltóméret kiválasztásához. Márka- és gyártófüggetlen kalkulátorunk segítségével Te is könnyedén ellenőrizheted, hogy a gyári abroncsmérethez képest kinézett gumik használhatók-e az autódon.
Információk és tippek a Gumi váltóméret kalkulátor használatával és az eredmények értékelésével kapcsolatban.
1. A Gumi váltóméret kalkulátor szerint mekkora lehet a maximális kerékátmérő eltérés?
A Gumi Váltóméret kalkulátor szerint az autó műszaki állapotának megőrzése érdekében érdemes a gyártó által javasolt gumiméretet tartani. Ha mégis váltáson gondolkodunk, akkor semmiképpen ne legyen a kerékátmérő eltérése nagyobb, mint 2,5 százalék. Az online váltóméret kalkulátor természetesen ezt az értéket is mutatja, illetve jelzi.
2. A Gumi váltóméret kalkulátor kalkulátor használata mellett mire figyeljünk még a váltóméret kiválasztása során?
• A megfelelő teherbírás megtartására. Mivel az új abroncsoknak legalább ugyanazt a terhet kell elviselniük, ezért figyeljünk a megfelelő súlyindexre.
•Az új abroncs nem lóghat ki az autó karosszériájának síkjából, ha igen, akkor az tuti bukta a műszaki vizsgán.
• Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a felszerelni kívánt gumi sebességindexe is legalább azt tudja, mint a gyári.
3. Mik az eltérő gumiméret előnyei?
• Alacsonyabb fogyasztás abban az esetben, ha az új abroncs keskenyebb (a csökkenő tapadásnak köszönhetően).
• Ha „peresebb” a gumi, az bizony jobban néz ki, ám ekkor nő a fogyasztás.
4. A Váltóméret kalkulátor jelentős eltérést jelez a gyártó által előírt abroncsmérethez képest. Mik ennek a hátrányai?
• Elveszítheted a garanciát, amennyiben nem a gyártó által előírt méretű, ill. váltóméretű abronccsal használod az autót.
• Mivel a gumi váltóméret általában a kerékátmérő változásával is együtt jár, ezért a kilométeróra innentől kezdve nem ugyanazt mutatja, mint amennyivel valójában megyünk (lásd. a kalkulátor által jelzett eltérést, 50, 75, 100, illetve 130 km/h sebesség mellett).
•Nem optimális abroncsméret hatására nőhet a fogyasztás.
• A nem megfelelő abroncsméret használata finoman fogalmazva sem tesz jót a futóműnek, s persze így az autózás biztonságát is csökkenti.
5. Büntethet-e a rendőr, ha nem a gyári méretű abronccsal használom az autót?
Elméletileg igen, hiszen a KRESZ az autóra szerelt gumiabroncsok méretének, terhelhetőségének és sebességhatárának meg kell felelnie a gyári előírásnak. A gyakorlatban azonban nem, mivel a forgalmiba – ellentétben pl. Németországgal – nincs benne a gyárilag előírt méret. Persze az, hogy a kerék kilóg a kasztni vonalából, szemmel is könnyen észrevehető, márpedig ha ez a helyzet, akkor búcsút mondhatunk a forgalminknak. Érdemes tehát nagyon odafigyelni.
6. Használt abroncsot vásárolok, mire figyeljek oda?
Mindenképpen alaposan ellenőrizd a gumi állapotát, illetve azt, hogy milyen idős az abroncs. Ebben segít a DOT-szám kalkulátor is.